Nov 092016
 

Dalaso „Mavericks“ savininkas Marcas Cubanas sako, kad neišvengiamai artėja diena, kai reportažus apie rungtynes rašys ne gyvi žmonės, o kompiuterių programos.

Tekstas: Dalius Matvejevas
Facebook | Instagram | Snapchat | Twitter

JAV sporto žurnalistikos pasaulyje šiomis dienomis vyksta įdomi istorija. Žiniasklaidos milžinė ESPN prieš keletą dienų paskelbė, kad iki šiol vien apie „Mavericks“ rašę garsūs žurnalistai Marcas Steinas ir Timas MacMahonas skirs dėmesį ne tik Dalaso klubui. „Mavericks“ savininkas M. Cubanas į tai sureagavo žaibiškai ir labai netikėtai – panaikino abiejų žurnalistų akreditacijas.

NBA tyli

Iš pradžių savo sprendimo milijonierius neaiškino. Tik pasakė, kad jis ESPN neturi jokių priekaištų dėl žurnalistikos, o abiems žurnalistams neuždrausta lankytis arenoje: „Jie turi teisę įsigyti bilietus“.

Įdomi yra ir suinteresuotų šalių reakcija. Kai Lietuvoje Kauno „Žalgiris“ nusprendė neišduoti akreditacijų „Lietuvos ryto“ žurnalistams, kilo nemenka pasipiktinimo banga, Lietuvos žurnalistų sąjunga surengė specialų susirinkimą, o baigėsi viskas, berods, 3000 eurų bauda, kurią Kauno klubui skyrė Eurolyga. Žurnalistai akreditacijas gavo.

Dabar gi šiokį tokį susirūpinimą išreiškė JAV krepšinio žurnalistų asociacija, o NBA tik pranešė, kad apie situaciją kalbasi ir su „Mavericks“, ir su ESPN. Šioje vietoje lieka padėti kablelį ir laukti naujų žinių.


untitled1 Kada pastarąjį kartą skaitėte garsaus užsienio sportininko biografiją?

Nežinote, kur tokių knygų galima įsigyti?

O gal domina knygų apie sportą mainai?

Spauskite ČIA!


M. Cubanas skelbia karą… robotams

Tuo metu M. Cubanas nusprendė plačiau išdėstyti savo motyvus. O jie yra labai įdomūs.

Agentūrai AP elektroniniu paštu atsiųstame komentare Dalaso klubo savininkas tvirtina, kad akreditacijas M. Steinui ir T. MacMahonui panaikino kovodamas su mašinų rengiamais straipsniais.

Logika yra maždaug tokia: jei ESPN savo žurnalistus iš Dalaso nusiųs į kitų klubų rungtynes, ji ims pranešimą apie „Mavericks“ namų mačą iš tos pačios AP. O AP naudojasi tokios bendrovės „Automated Insights“ (į kurią pati ir investuoja) paslaugomis aprašinėjant Mažosios beisbolo lygos (Minor League Baseball) įvykius.

Paslauga yra tokia, kad rungtynių aprašymą sukuria kompiuterinė programa. Ji naudojasi oficialia statistika, todėl sklandžiai gali aprašyti kas laimėjo, kaip keitėsi rezultatas, kas pelnė daugiausiai taškų ir pan. Be to, programa kapstosi istorinėje statistikoje, todėl aprašo ir tokius dalykus, kaip kurio nors žaidėjo geriausias pasirodymas karjeroje ir pan.

Galima numanyti, kad M. Cubanas įžvelgia tikimybę, kad ir apie „Mavericks“ rungtynes šabloninius reportažus gali pradėti rašyti „Automated Insights“ programa. AP tvirtina, kad taip negali nutikti, nes ji į visas didžiųjų JAV lygų rungtynes siunčia mažiausiai po vieną savo korespondentą.

Vis dėlto M. Cubanas įsitikinęs, kad žurnalistikos automatizavimas jau yra ne klausimo „ar“ tema. Likęs tik klausimas „kada“? Ir jis įsitikinęs, kad paradoksalus sprendimas kovoti su atomatizavimu atimant akreditacijas iš gyvų žmonių šiuo metu yra vienintelis jo ginklas.

Robotai dirba ten, kur yra daug statistikos

Mums visa tai skamba egzotiškai, bet JAV jau ne vienerius metus robožurnalistika yra kuo rimčiausia tikrovė. Šiuo metu ji gyvus žurnalistus gali puikiai pakeisti ir keičia visur, kur gali gauti priėjimą prie tvarkingai suvestos statistikos. T. y. sporto rungtynės, fantasy lygos, finansai, sveikata (kalorijos, kilogramai, kilometrai) ir pan.

O kaip bus toliau, pamatysime. M. Cubanas paliko truputį vilties pasakydamas, kad ir jis gali klysti.

„Automated Insights“ programos parašytą beisbolo rungtynių apžvalgą galite perskaityti čia: http://www.charlotteobserver.com/sports/mlb/charlotte-knights/article91194062.html

Žurnalistus pakeis mašinos. M. Cubanas neabejoja.Visi robostraipsniai pabaigoje turi tokį prierašą: „This story was generated by Automated Insights using data from and in cooperation with MLB Advanced Media and Minor League Baseball.“